Incoterms - що це таке?

Інкотeрмс (англ. Incoterms, International commerce terms) — міжнародні правила по тлумаченню торгівельних термінів в області зовнішньої торгівлі, що використовуються найбільш широко.

Міжнародні торгівельні терміни являють собою стандартні умови договору міжнародної купівлі-продажу, які визначені заздалегідь у міжнародно визнаному документі.

Випливаючи з того, що Інкотермс регулюють ряд найбільш важливих, принципових, базових питань, пов'язаних з організацією доставки товару до місця призначення, будь-який базис поставки регулює три ключових «транспортних» питання, без яких доставка товару до місця призначення не може бути здійснена. Це:

1.  Розподіл між продавцем і покупцем транспортних витрат по доставці товару, тобто визначення, які витрати і доки несе продавець, і які, починаючи з якого моменту, — покупець.

2.  Момент переходу від продавця до покупця ризиків ушкодження, втрати або випадкової загибелі вантажу.

3.  Дату поставки товару, тобто визначення моменту фактичної передачі продавцем товару в розпорядження покупця або його представника — наприклад, транспортної організації — і, отже, виконання або невиконання першим своїх зобов'язань по строках поставки.

 

За рамками Інкотермс залишилися правила про перехід права власності від продавця до покупця, а також наслідки невиконання сторонами зобов'язань за договором купівлі-продажу товарів, включаючи підстави звільнення сторін від відповідальності, що регламентується або нормами застосовного права, або Віденською конвенцією.

Остання редакція документу одержала назву ІНКОТЕРМС 2000, опубліковані Міжнародною торгівельною палатою. Таким чином, можна уникнути або, принаймні, у значній мірі скоротити невизначеність різної інтерпретації таких термінів у різні країнах.

 

Групи термінів

Терміни можна розділити на 4 групи:

 

Група E — Місце відправлення (Departure):

EXW. Ex Works (зазначене місце): товар зі складу продавця

 

Група F — Основне перевезення не оплачене (Main Carriage Unpaid):

FCA. Free Carrier (зазначене місце): товар доставляється перевізникові замовника FAS. Free Alongside Ship (зазначений порт навантаження): товар доставляється до корабля замовника FOB. Free On Board (зазначений порт навантаження): товар погружається на корабель замовника

 

Група C — Основне перевезення оплачене (Main Carriage Paid):

CFR. Cost and Freight (зазначений порт призначення): товар доставляється до порту замовника (без вивантаження).

CIF. Cost, Insurance and Freight (зазначений порт призначення): товар страхується та доставляється до порту замовника (без вивантаження).

CPT. Carriage Paid To (зазначене місце призначення): товар доставляється перевізникові замовника в зазначеному місці призначення CIP. Carriage and Insurance Paid to (зазначене місце призначення): товар страхується та доставляється перевізникові замовника в зазначеному місці призначення

 

Група D — Доставка (Arrival):

DAF. Delivered At Frontier (зазначений кордон) — товар доставляється до границі без розмитнення

DES. Delivered Ex Ship (зазначений порт) — товар доставляється на судні без розмитнення

DEQ. Delivered Ex Quay (зазначений порт) — товар доставляється на судні та вивантажується без розмитнення

DDU. Delivered Duty Unpaid (зазначене місце призначення) — товар доставляється замовникові, оплата мит на замовнику

DDP. Delivered Duty Paid (зазначене місце призначення) — товар доставляється замовникові, очищений від мит і ризиків